Estetik Dişhekimliği ve Gülüş Tasarımı

Estetik dişhekimliğinde ilk hedefimiz ağız ve yüz bölgesinin ahenkini bozmadan doğal güzelliğini artırmaktır. Güzel bir gülüşün genel yüz estetiğimiz, mutluluğumuz, imajımız, sağlıklı görünmemiz ve sosyal yaşantımız üzerindeki etkisi çok açıktır.

Dişhekimi faktörü başarıdaki en büyük etkendir. Bilimsel açıdan üstün bilgiye sahip olmak herzaman yeterli olmayabilir bazı durumlarda dişhekiminin tecrübesi önem kazanır ki dişhekimi sadece bu teknikleri iyi anlamakla kalmamalı estetik dişhekimliği ile ilgili deneyime de sahip olmalıdır.Dişhekimliğinde gelişen yeni teknikler ve materyaller sayesinde hastanın görünüm ve gülüşünü hem sağlık hem estetik hem de fonksiyon açısından güçlendirmek ve güzelleştirmek mümkündür.

Gülüş tasarımı dediğimiz bu yöntemle hastanın beklentisi, sosyal yaşamı, aktivitesi, kişiliği, cinsiyeti, mesleği ile bizim profesyonel bakiş açımızla ahenk, sağlik, güzellik yönünden bir bütün olarak değerlendirmemiz sonucu hasta için bir gülüş tasarlıyoruz. Bu nedenle estetik diş hekimliği titiz bir hazırlık ve planlama evresi gerektirir.

Klinik ve Radyolojik Muayene: Estetik çözümlere geçmeden önce ağız ve diş sağlığının değerlendirilmesi amacıyla genel bir ağız ve diş muayenesi yapılır. Hastanın tüm ağız rontgeni (Panoramik röntgen) alınarak nasıl bir yol izleneceğine karar verilir.

Model: Üst ve alt çeneden ölçüler alınarak dişlerin ve çevre dokuların modeli elde edilir. Ve modeller üzerinden değerlendirme yapılır. Fotoğraflama:Yüz, gülüş, profil ve ağız içi fotoğrafları alınarak her açıdan görüntü elde edilir ve bu görüntüler hastayla değerlendirilir. Planlama:Hastadan alınan fotoğraf ve modeller üzerinde dişlerin ve diş etlerinin estetik açıdan sorunlu olan bölgeleri tüm yüz bölgesi düşünülerek değerlendirilir. Bu değerlendirmeler sırasında hastaya kendi fotoğrafları ve modelleri üzerinde estetik açıdan sorunlu olan sahaları gösterilir, sorunların nasıl giderilebileceği konusunda bilgi verilir ve hastanın estetik düzenlemesi ile ilgili tedavisinin planlaması yapılır.Hastanın da beklentileri doğrultusunda yüz ve dudak yapısına uygun yeni bir gülüş tasarlanır. Ağzından alınan ölçüler ile laboratuvar ortamında oluşturulan modeller üzerinden tasarlanan gülüş hastaya gösterilebilir. Ayrıca önceden yapılmış gülüş tasarımları ile ilgili fotoğraflar da gösterilir. Bu sayede hasta benzer sıkıntıları yaşamış olan kişilerin ilk hallerini ve tedavi sonrasında elde edilen sonuçları görebilir.

Bu gülüş tasarımını LAMİNA KRONLAR ile uyguluyoruz.Laminate veneer kronlar çapraşık, diestemali aralık, kırık ve çürük veya aşırı renklenmiş dişlerinizin görünümünü düzeltmek için estetik ve ince porselen yapraklarla sadece dişlerin ön yüzüne yapilan estetik bir uygulamadir. Lamina veneer kronlarda kullanılan seramik materyaller ışık iletimini doğal diş yapısına benzer biçimde sağladığından, bu materyaller üstün estetik sonuca ulaşma potansiyeline sahiptirler. Dişlerin ön yüzlerinden bazen çok az madde kaldırarak bazen de hiç madde kaldırmadan uygulanan bu yöntemle gülüşü yeniden tasarlıyoruz.Lamina kron uygulama süresi başlangıçtan itibaren birkaç günde tamamlanir. Tedaviye başlamadan önce hastadan alınan veriler ışığında hastaya mock-up yapilarak hazirlanan gecici laminalar uygulanir. Sonrasında kişi birkac gunde ozledigi estetik bir guluse ve dislere sahip olur. Bayanlarda kisinin yasam aktivitesine ve tarzina ve yine karakterine gore belirlenmekle beraber daha estetik ve daha genc bir gulus tasarlarken erkeklerde ise daha temiz ve dogal ama abartisiz gulus tasarimi yapilir.