Endodonti (Kanal Tedavisi)

Disler derin curukler veya travma nedeniyle asiri agri tepkisi verdiginde disi agizda tutmak amacli kanal tedavisi uygulanir.

Klinigimizde kanal tedavisi canlı dişlerde tek seansta, canlılığını yitirmiş dişlerde de genellikle iki seansta yapılmaktadır.

Disimizin pulpasi asiri harabiyete bagli olarak icinde bol miktarda bakteri barindirdiginda iltihaplanabilir. Bu durumda kanal tedavisi uygulanir,agrisiz bir tedavi sekliyle son sistem cihazlarla uygulanir ve disin agizda kalma suresini uzatan bir tedavi seklidir.

Agzimizda bulunan bakteriler aldığımız birçok gıda ile birleşerek ağzımızda asitlerin oluşmasını sağlarlar. Bu oluşan asitleri ağzımızdan uzaklaştıramazsak, bu maddeler mineye zarar verirler ve mine tabakasında çürük oluşmasına neden olurlar. Mine de oluşan çürükler tedavi edilmezlerse, mine tabakasının altındaki dentin tabakasına geçerler. Dentin tabakası ağrı yoluyla bizi uyarmasına karşın oluşan çürük yine tedavi edilmezse bu kez mikroorganizmalar pulpaya doğru hareketlenirler. Bu sırada pulpa kendini korumak için çeşitli yolları devreye sokar. Bu yollardan biri de ağrı yolu ile bizi uyarmaktır. Ama yine dişimizi tedavi ettirmezsek bir müddet sonra mikroorganizmalar pulpa içindeki damar ve sinirleri harap ederek iltihabın oluşmasına yol açarlar.

Klinigimizde kanal tedavisinde oncelikle

  • Radyografi alınarak sorunlu diş tespit edilir
  • Diş canlı ise lokal anestezi yapılarak diş ve çevre dokulardaki duyarlılik yok edilir
  • Çürükler temizlenerek pulpaya ulaşılacak boşluk  oluşturulur
  • Elektronik aletler kullanılarak çalışma uzunluğu saptanir ve radyografi ile cifte onay sistemi uygulanir
  • Döner alet sistemleri kullanılarak kök kanalı içindeki enfekte dentin tabakaları, mikroorganizmalar yok edilir ve uzaklaştırılir.

Kanal tedavisini takiben, özellikle de canlı dişlerin tedavisinin ardından dişte birkaç gün katlanabilir bir ağrı veya dişin üzerine basıldığında ağrı oluşabilir. Bu kanal tedavisi sonrası oluşan normal bir ağrıdır. Kanal tedavisi yapılan dişin biraz korunması ile kısa sürede ortadan kalkar. Bugün için doğru tedavi yöntemi uygulanan kanal tedavilerde başarı oranı %95 lere varmaktadır.