Halitosis Ağız Kokusu Tedavisi

Ağız kokusu toplumumuzda oldukça yaygın olarak karşılaşılan bir durumdur ve bireyin toplum içerisindeki konumunu etkilemektedir.genellikle de tedavi edilmektense bastırılmasi icin cesitli urunler kullanilmaktadir. Kokunun bastırılması ise geçici bir çözüm olmakta, kaynağı tedavi edilmediği için de bu sorundan bir turlu kurtulunamamaktadir.

Ağız kokularının en sık karşılaşılan nedenini yine ağız içerisinde aramak gerekmektedir. Bu kokuların en önemli sebebi duzenli yapilamayan ağız bakımıdır. Yetersiz ağız temizliği diş çürümelerine ve dişeti hastalıklarına neden olan mikroorganizmaların birikmesine yol açmaktadir. Aynı şekilde temizlenmeyen diş araları, iltihaplı dişeti cepleri bakteriler için kötü kokuları üretebilecekleri ortamlardır. Tabiki bunlarin disinda en onemli agiz kokusu nedeni dis curukleri ve agizdaki yanlis yapilan restorasyonlardir( dolgu, protez gibi )ağız kuruluğu, uzun süreli açlık, ağız içerisindeki hastalıklar, iltihaplar kötü kokunun kaynağı olabilirler. Dişler arasına sıkışıp kalmış gıdalar, kötü yapılmış protezler, köprülerin altına kaçan gıda artıkları, dişeti kanamaları ağız kokusunun diğer nedenleri arasında sayılabilmektedir.

Ağız kokusunun tedavi edilebilmesi için önce kokunun kaynağının doğru belirlenmesi ve bu nedenin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Bizim klinigimizde bu tedavi planları kişiye özel hazırlanir ve o bireyin gereksinimlerine göre şekillendirilir. Diş hekimi; tüm bu tedavileri bir taraftan gerçekleştirirken diğer taraftan da ağız bakımı eğitimi ve uygulamaları ile kokunun tamamen ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır. Sadece diş fırçası kullanımı ağız bakımı için yeterli olmamakta, bakterilerden ve oluşturdukları olumsuzluklardan kurtulabilmek için diş ipi, arayuz fircasi ve antibakteriyel bir agiz gargarasi kullandirilmaktadir.

Ağız kokusu sosyal yaşamda bireylere çok sıkıntılı anlar yaşatabilmekte ve genellikle tedavi edilmektense bastırılmaya çalışılmaktadır. Hâlbuki ağız kokusunun tedavisi diş hekimi yardımı ile sanıldığından kolaydır.

Ağız kokusu problemi olan kişilere klinigimizde uygunanan prosedur su sekildedir; muayene, kisiye ozel sistemlerle ağız kokusu ölçümü, röntgen incelemesi, tedavi planlaması, ağız kokusu eğitimi ve ağız bakımı seti verilmesidir. Klinigimizden agiz kokusu sorunu nedeniyle randevu alan hastalarımızın randevuları 50 dakika civarında sürmektedir. Randevu alan kişinin değerlendirmesinin yapılabilmesi için aşağıdaki sıralanan uyarılara dikkat etmesi gereklidir.

  • Randevunuza kalan son 48 saat içerisinde soğan, sarımsak, pırasa, lahana veya benzeri bariz kokusu olan yiyecekleri yemeyiniz,
  • Son 12 saat içerisinde alkol almayınız, sigara içmeyiniz,
  • Son 8 saat içerisinde yemek yememiş olmalısınız,
  • Son 3 saat öncesine kadar su içmenize izin var,
  • Randevu günü parfüm veya kolonya kullanmayınız.